Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Wiadomości Zielona GóraWiadomości Zielona Góra
    • Biznes
    • Ludzie
    • Społeczeństwo
    • Styl życia i zdrowie
    • Technologie
    • Praca Zielona Góra
    Facebook X (Twitter) Instagram
    SUBSCRIBE
    • Biznes
    • Ludzie
    • Społeczeństwo
    • Styl życia i zdrowie
    • Technologie
    • Praca Zielona Góra
    Wiadomości Zielona GóraWiadomości Zielona Góra
    Home»Biznes»Polska jako lider wodorowy – wizja i strategia rozwoju
    Biznes

    Polska jako lider wodorowy – wizja i strategia rozwoju

    Wiadomości Zielona GóraBy Wiadomości Zielona Góra21 czerwca 2023Brak komentarzy7 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email

    Eksperci Forum Wizja Rozwoju w Gdyni stwierdzili, że Polska ma potencjał, by stać się światowym liderem w technologii i produkcji wodorowej, jednak do osiągnięcia tego celu konieczne będzie wsparcie finansowe oraz współpraca z innymi krajami. Co więcej, wskazali, że aż dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.

    Według ekspertów biorących udział w panelu, wodór ma ogromny potencjał, aby stać się motorem transformacji energetycznej w Europie. Jest to jedna z najważniejszych technologii, która będzie niezbędna do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

    Ireneusz Zyska zauważył, że Polska włączyła się do europejskich inicjatyw, aby produkować wodór z odnawialnych źródeł energii. Jest to jeden z priorytetów rządu polskiego w przyszłości.

    Eksperci biorący udział w panelu zgodzili się, że wodór ma ogromny potencjał, by stać się kluczowym paliwem w europejskiej transformacji energetycznej. Może on również stanowić ważny element polityki zerowej emisji netto do 2050 roku.

    Rząd Polski wyraża silne zaangażowanie w rozwój produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ireneusz Zyska wyraził nadzieję, że prace nad tą technologią przyczynią się do osiągnięcia celów jego rządu.

    „W listopadzie 2021 roku przyjęliśmy >>Polską Strategię Wodorową do roku 2030<< z perspektywą do roku 2040. Byliśmy jednym z pierwszych państw w Unii, które przygotowało taką strategię i naturalnym jest, że trzeba będzie ją aktualizować. Już widać bowiem, że potencjał jest większy, niż nam się wydawało w latach 2020 i 2021, kiedy pracowaliśmy nad jej przygotowaniem” – zauważył.

    „Są to Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany” – powiedział.

    Polska ma wyjątkowo korzystne warunki do produkcji wodoru – wyjaśnił wiceminister. Według jego słów, nasz kraj posiada jedno z najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru, a nawet dwa z trzech najlepszych.

    Polska dysponuje dużym potencjałem w zakresie OZE, który może być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru – dodał wiceminister Zyska. Warto podkreślić, że produkcja wodoru ze źródeł odnawialnych pomoże w ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne.

    Polska jest wyjątkowym krajem w Europie, który ma bardzo korzystne warunki do produkcji wodoru – powiedział Ireneusz Zyska. Według jego słów, nasz kraj posiada dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do tego celu.

    Polska dysponuje znacznym potencjałem w zakresie OZE, który może zostać wykorzystany do wytwarzania zielonego wodoru – dodał wiceminister. Produkcja wodoru z odnawialnych źródeł energii z pewnością przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

    „Musimy pozwolić sobie na rozwijanie infrastruktury przesyłowej, powstawanie nowych projektów wodorowych tak, aby nasycić cały obszar gospodarki w Polsce i całej UE. Trzeba tworzyć takie projekty lokalne oraz międzynarodowe i one już powstają również z udziałem GAZ-SYSTEM-u. Są na to środki i krajowe i unijne” – wskazał Zyska.

    Wiceminister klimatu uznał, że wprowadzenie wodorowych domieszek do dystrybucyjnej sieci gazowej jest dobrym impulsem do rozwoju gospodarki wodorowej. Wykorzystanie takich blendów z zielonym wodorem, jak np. Azoty, KGHM Polska Miedź czy Ceramika Bolesławiec, pozwala firmom zmniejszyć ich ślad węglowy w produkcji i w ten sposób wzmacniać efektywność energetyczną.

    Wiadomo również, że wprowadzenie zielonego wodoru do sieci dystrybucyjnej pozwoli również na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw i zapewnienie lepszej elastyczności w odniesieniu do jakości i ilości dostarczonego gazu. To pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych technologii i zastosowań, takich jak użycie zielonego wodoru w celu wytworzenia ciepła, energii elektrycznej lub paliwa.

    „Możemy nie tylko być odbiorcą technologii wodorowych, ale i producentem. Do 2030 roku możemy stać się liderem gospodarki wodorowej na świecie, a na pewno w Europie. Potrzebna jest do tego współpraca międzynarodowa” – wskazał.

    Ireneusz Zyska zauważył, że planowana polska fabryka zdolna jest do wytwarzania innowacyjnych, wysokowydajnych technologii wodorowych i ogniw paliwowych, wykorzystywanych w transport, energetyce i innych sektorach.

    Polska ma szansę stać się liderem technologicznym w dziedzinie ogniw paliwowych i wodorowych, dzięki wsparciu naukowemu w postaci programów badawczych, grup roboczych i konsorcjów, które powstały dzięki porozumieniu sektorowemu – powiedział wiceminister.

    Polska może również skorzystać z międzynarodowego partnerstwa, które pozwoli nam wykorzystać najlepsze technologie i wiedzę w celu zbudowania przemysłowej fabryki elektrolizerów wodoru i ogniw paliwowych stało-tlenkowych – dodał Zyska.

    Wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił, że Polska ma wyjątkowy potencjał do wytworzenia innowacyjnych, wydajnych technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Oprócz programów badawczych i grup roboczych, które wspierają narodowy przemysł wodorowy, możemy skorzystać z międzynarodowego partnerstwa, aby wykorzystać najlepsze technologie w celu zbudowania wiodącej fabryki elektrolizerów wodoru i ogniw paliwowych stało-tlenkowych.

    250 podmiotów naukowych i firm z Polski i z zagranicy, w tym Japonii, współpracuje już w ramach podpisanego porozumienia sektorowego, co pozwoli na wykorzystanie najlepszych dostępnych technologii.

    Zdaniem Ireneusza Zyski, Polska może stać się wiodącym krajem w zakresie dziedzin ogniw paliwowych i wodorowych, jeśli tylko wykorzystamy nasz potencjał i zasoby technologiczne.

    Pełnomocnik rządu w dziedzinie odnawialnych źródeł energii wskazał, że GAZ- SYSTEM, narodowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego, jest prekursorem działań związanych z wykorzystaniem wodoru. Firma w Polsce zarządza najważniejszymi gazociągami, a także podmorskim gazociągiem Baltic Pipe, a wśród swoich aktywów ma również Terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

    GAZ-SYSTEM przywiązuje dużą wagę do rozwoju wodoru, co potwierdza powołanie odrębnego pionu, współpracującego z reprezentacją w Brukseli. Obecnie realizowane są dwa projekty wodorowe, które otrzymały dofinansowanie z programu HORIZON-JTI_CLEANH2. Są to THOTH2 oraz SHIMMER. Przygotowywane są także założenia dla krajowej sieci wodorowej, obejmującej elementy takie jak połączenia zagraniczne, korytarze przesyłowe, punkty wejścia i wyjścia oraz możliwości magazynowania wodoru w kawernach solnych w Damasławku.

    Prezes zaznaczył, że firma dysponuje również szeregiem analiz finansowanych ze środków europejskich, wskazujących na skutki wprowadzenia wodoru do infrastruktury przesyłowej i wpływu mieszania go z gazem.

    „Już wiemy, że zawartość wodoru w gazie na poziomie 2 proc. nie ma znaczącego wpływu na infrastrukturę gazową, ale musimy też wziąć pod uwagę to, że np. z Niemiec wpłynie do interkonektora gaz o zawartości np. 15 proc. wodoru. Na takie sytuacje musimy się przygotować w zakresie technicznym, ale też regulacyjnym – w kontekście gotowości odbiorców do używania takiego zblendowanego gazu” – dodał Marian Krzemiński.

    W zeszłym grudniu GAZ-SYSTEM zawarł umowę o współpracy z operatorami państw bałtyckich, aby zbadać potencjał tworzenia korytarza przesyłu wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Wiceprezes Krzemiński wyjaśnił, że planują oni stworzenie Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, który obejmie transport wodoru z Finlandii, przez kraje bałtyckie, aż do Niemiec.

    GAZ-SYSTEM podpisał w grudniu ub. roku porozumienie z operatorami z krajów bałtyckich, które ma na celu zbadanie potencjału tworzenia korytarza wodorowego w regionie Morza Bałtyckiego. Wiceprezes Krzemiński wyjaśnił, że Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy obejmie transport wodoru pomiędzy Finlandią, krajami bałtyckimi i Niemcami.

    Porozumienie, które GAZ-SYSTEM zawarło w grudniu ub. roku z operatorami z krajów bałtyckich, dotyczy zbadania potencjału tworzenia korytarza przesyłu wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Wiceprezes Krzemiński wyjaśnił, że ma to być Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, który obejmie transport wodoru z Finlandii, przez kraje bałtyckie, aż do Niemiec.

    „Jesteśmy w tym partnerstwie aktywnymi uczestnikami. Operator litewski ogłosił już postępowanie przetargowe na studium wykonalności korytarza wodorowego i wyniki opracowania określą dalsze działania sygnatariuszy tego porozumienia” – podkreślił.

    GAZ-SYSTEM wskazuje, że odbiorcy wodoru powinni być kluczowym elementem w procesie wprowadzania go do sieci. Wiceszef operatora podał przykład konkretnego projektu, który planuje współpracę z Grupą Azoty nad Zalewem Szczecińskim, który ma zapewnić dostarczanie zielonej energii i wodoru.

    Według Krzemińskiego, optymalnym sposobem w sytuacji braku potencjału magazynowego jest przesyłanie energii do miejsc, w których jest aktualnie zapotrzebowanie. Jak zauważył, zgodnie z unijną strategią wodorową, energia powinna być dystrybuowana w systemach zdecentralizowanych.

    „W przeciwieństwie do pieniędzy, których nam nie brakuje, bardziej problematycznym może być deficyt wody” – wskazał.

    Artur Michalski wyraził jednocześnie nadzieję, że w przyszłości w Polsce będzie możliwa produkcja zielonego wodoru ze źródeł wody i energii odnawialnej.

    Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski, podkreślił, że woda odgrywa ważną rolę w produkcji zielonego wodoru. Zauważył, że w Polsce liczba projektów wodorowych, które są zgłaszane do realizacji i dofinansowania, jest niewielka.

    Michalski dodał, że istnieje nadzieja, że w przyszłości w Polsce będzie możliwe wykorzystanie wody i energii odnawialnych do produkcji zielonego wodoru.


    Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

    Europa Forum Wizja Rozwoju Gdynia nakłady finansowe Polska produkcja technologia wodór wodorowy współpraca międzynarodowa
    Wiadomości Zielona Góra
    • Website

    Related Posts

    Nextbike rozpoczyna sezon rowerowy 2025 andndash; pierwszy w Polsce MaaS i globalna ekspansja

    27 lutego 2025

    Potyczki Algorytmiczne 2025 – stań w szranki z najlepszymi programistami w Polsce

    25 lutego 2025

    PKF BPO sfinalizowało przejęcie firmy EUROTAX Podatki

    20 lutego 2025

    Comments are closed.

    Najnowsze informacje

    MRiRW: Komunikat dotyczący torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (komunikat)

    10 marca 2025

    MEN: Podstawy programowe do przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna podpisane przez Minister Edukacji (komunikat)

    7 marca 2025

    Nextbike rozpoczyna sezon rowerowy 2025 andndash; pierwszy w Polsce MaaS i globalna ekspansja

    27 lutego 2025

    Potyczki Algorytmiczne 2025 – stań w szranki z najlepszymi programistami w Polsce

    25 lutego 2025

    Bolesławiec: Lasek przy ul. Piastów andndash; przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną obcować z naturą

    25 lutego 2025
    ZIELONA GÓRA WIADOMOŚCI
    ZP20 Piotr Markowski

    Al. Komisji Eukacji Narodowej 36 / 112B
    02-797 Warszawa

    +48 733 644 002
    office@zp20.pl

    Informacje prawne
    • Obowiązek informacyjny RODO
    • Polityka prywatności
    • Regulamin serwisu
    Ostatnie artykuły
    • MRiRW: Komunikat dotyczący torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (komunikat)
    • MEN: Podstawy programowe do przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna podpisane przez Minister Edukacji (komunikat)
    Wiadomości Zielona Góra
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
    © 2025 Zielona Góra Wiadomości ZP20 Piotr Markowski.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.