Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Wiadomości Zielona GóraWiadomości Zielona Góra
    • Biznes
    • Ludzie
    • Społeczeństwo
    • Styl życia i zdrowie
    • Technologie
    • Praca Zielona Góra
    Facebook X (Twitter) Instagram
    SUBSCRIBE
    • Biznes
    • Ludzie
    • Społeczeństwo
    • Styl życia i zdrowie
    • Technologie
    • Praca Zielona Góra
    Wiadomości Zielona GóraWiadomości Zielona Góra
    Home»Biznes»Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów – będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
    Biznes

    Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów – będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore

    Wiadomości Zielona GóraBy Wiadomości Zielona Góra22 listopada 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email

    W zimie spółki rozpoczynają budowę na morzu, a rząd planuje wyznaczyć nowe obszary na Bałtyku dla rozwoju energetyki wiatrowej. Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, zapowiedział raport o zagospodarowaniu obszarów morskich, który posłuży do podjęcia decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla farm wiatrowych na Bałtyku.

    Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o przeprowadzeniu analizy aktualności planów zagospodarowania przestrzennego, aby określić nowe obszary pod morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i efektywnie wykorzystać potencjał energetyczny. Arkadiusz Marchewka poinformował o tym już na początku bieżącego roku.

    Wkrótce dyrektorzy urzędów morskich dostarczą ministrowi infrastruktury szczegółowy raport dotyczący zagospodarowania obszarów morskich. Będzie to podstawa do podjęcia merytorycznych decyzji dotyczących wyznaczenia nowych obszarów dla rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku – powiedział wiceminister infrastruktury.

    „W sierpniu wydano pozwolenie budowlane dla nowego terminala instalacyjnego w Gdańsku. Pomoc ze środków UE to 900 mln zł. Ze środków unijnych będziemy także finansować rozwój portów serwisowych jak Ustka, Łeba i Darłowo. W ramach KPO budowa infrastruktury terminalowej w tych wszystkich lokalizacjach to koszt 370 mln euro. W ostatnich czasie rozpisaliśmy także przetarg na rozwój falochronów w tych portach” – powiedział Arkadiusz Marchewka.

    „Decyzja budowlana została wydana. Mamy już podpisaną umowę na realizację projektu. Chcemy, aby w II poł. 2026 r. terminal mógł ruszyć” – dodał wiceminister infrastruktury.

    „Morskie farmy wiatrowe weszły w etap realizacji. Budujemy. Kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o 300 miliardach złotych w perspektywie roku 2040. Parafrazując hasło amerykańskich wyborów prezydenckich „Let,s make Baltic Sea great again together” – mówił Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), organizatora konferencji.

    Dodatkowo, wiceminister przypomniał, że odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) są wykorzystywane na inwestycje w polskich portach, włączając w to przyspieszoną realizację terminala T5 w Gdańsku o wartości 1,177 mld zł.

    Hasłem przewodnim konferencji Offshore Wind Poland w tym roku było „Od słów do czynów – budujemy!”

    Przedstawiciele rządu obecni na konferencji Offshore Wind Poland 2024 wyrazili zdecydowane poparcie dla transformacji energetycznej opartej na energii wiatru. Morska energetyka wiatrowa jest kluczowa dla przyspieszenia transformacji systemu energetycznego, a także dla konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki.

    Według PSEW, potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego jest uznawany za jeden z największych w Europie, szacowany nawet na 33 GW. Wykorzystanie tego potencjału mogłoby zaspokoić niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

    „Morze Bałtyckie ma potencjał 90 GW mocy i może stać się drugim po Morzu Północnym dostawcą energii wiatrowej” – informował Łukasz Koliński, kierownik ds. polityki OZE w Komisji Europejskiej.

    Według projektu Krajowego Planu Energii i Klimatu na rok 2040, aż 136,9 TWh z 195,3 TWh wyprodukowanej energii w elektroenergetyce ma być generowane z wiatru, co stanowi 70 proc. całkowitej produkcji.

    Październikowy projekt Krajowego Planu Energii i Klimatu zakłada, że w 2040 roku aż 136,9 TWh z 195,3 TWh produkowanej energii w elektroenergetyce ma pochodzić z wiatru, co stanowi 70 proc. ogólnej produkcji.

    W ciągu najbliższych lat, energia wiatrowa offshore będzie kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój gospodarczy Polski, pod warunkiem efektywnego wykorzystania krajowego potencjału dostawców oraz maksymalnego wykorzystania lokalnych zasobów.

    „Przed Polską wielkie wyzwanie – przerzucenie źródeł energii z południa na północ. Mamy najlepsze warunki z krajów naszego regionu, żeby zostać hubem energii wiatrowej. Jednak niewystarczająco wykorzystujemy potencjał naszych przedsiębiorców, powinni zostać bardziej zaangażowani w kolejnych fazach rozwoju” – mówił Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.

    Fundacja Wind Industry Hub (WIH) we współpracy z ekspertami Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej stworzyła pierwszą „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Dokument ten analizuje wyzwania krajowego łańcucha dostaw oraz proponuje systemowe rozwiązania dotyczące finansowania, edukacji, innowacji i bezpieczeństwa. W ramach strategii znajduje się również instytucjonalna mapa drogowa oraz biznesowa analiza rekomendowanych modeli rozwoju w obrębie wskazanych programów priorytetowych. Jest to pionierskie opracowanie, które cieszy się dużym uznaniem na rynku oraz w całej branży wiatrowej.

    Przed morskimi farmami wiatraków na Bałtyku otwierają się nowe możliwości, ponieważ prace przygotowawcze do budowy farm wiatraków rozpoczną się na nowych obszarach.

    Konferencja Offshore Wind Poland 2024 to największe wydarzenie branżowe w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, które miało miejsce 20-21 listopada w hotelu Grand Sheraton w Warszawie.


    Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

    Bałtyk budowa Energetyka morze obszary Rozwoju rząd spółki wytyczenie Zima
    Wiadomości Zielona Góra
    • Website

    Related Posts

    Nextbike rozpoczyna sezon rowerowy 2025 andndash; pierwszy w Polsce MaaS i globalna ekspansja

    27 lutego 2025

    PKF BPO sfinalizowało przejęcie firmy EUROTAX Podatki

    20 lutego 2025

    MI: Umowa na realizację obwodnicy Głogowa i projekt mostu w Głuchołazach podpisane (komunikat)

    3 lutego 2025

    Comments are closed.

    Najnowsze informacje

    MRiRW: Komunikat dotyczący torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (komunikat)

    10 marca 2025

    MEN: Podstawy programowe do przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna podpisane przez Minister Edukacji (komunikat)

    7 marca 2025

    Nextbike rozpoczyna sezon rowerowy 2025 andndash; pierwszy w Polsce MaaS i globalna ekspansja

    27 lutego 2025

    Potyczki Algorytmiczne 2025 – stań w szranki z najlepszymi programistami w Polsce

    25 lutego 2025

    Bolesławiec: Lasek przy ul. Piastów andndash; przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną obcować z naturą

    25 lutego 2025
    ZIELONA GÓRA WIADOMOŚCI
    ZP20 Piotr Markowski

    Al. Komisji Eukacji Narodowej 36 / 112B
    02-797 Warszawa

    +48 733 644 002
    office@zp20.pl

    Informacje prawne
    • Obowiązek informacyjny RODO
    • Polityka prywatności
    • Regulamin serwisu
    Ostatnie artykuły
    • MRiRW: Komunikat dotyczący torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (komunikat)
    • MEN: Podstawy programowe do przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna podpisane przez Minister Edukacji (komunikat)
    Wiadomości Zielona Góra
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
    © 2025 Zielona Góra Wiadomości ZP20 Piotr Markowski.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.