Biorąc pod uwagę aktualne dane statystyczne, stopa bezrobocia w Zielonej Górze wynosi 4,2%, co plasuje miasto w okolicach średniej krajowej. Oznaczałoby to, że w mieście co prawda można zdobyć stabilne zatrudnienie, jednak nie jest to rzecz tak trywialna, jak na przykład w Nowym Sączu, gdzie bezrobocie wynosi mniej niż 3%. Niemniej, w tym artykule pokażemy Ci, że jeśli jesteś mieszkańcem Zielonej Góry, to nie masz się o co martwić. W mieście stale powstają nowe miejsca pracy, w niemalże wszystkich możliwych sektorach. Jak wymagania będziesz musiał spełnić i ile będziesz w stanie zarobić? Gdzie powinieneś szukać etatu? Czy warto rozglądać się za pracą tymczasową? Na te i inne pytania, odpowiadamy poniżej.
Rynek pracy w Zielonej Górze – jak wygląda?
Rzucając okiem na przygotowany przez GUS raport, można zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to, jaka interesuje Cię praca, Zielona Góra będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom, znajdując dla Ciebie etat zgodny z Twoimi potrzebami i wymaganiami. Niemniej, nie da się pominąć, że w niektórych branżach zatrudnienie można znaleźć dużo łatwiej niż w innych.
Czołówkę otwiera sektor transportu, gdzie brak rąk do pracy stanowi ogólnopolski problem. Jest to bowiem jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Kierowca międzynarodowy, kurier, dostawca, kierowca autobusu – te wszystkie osoby mogą liczyć na szybkie zdobycie stabilnej posady. Co za tym idzie, zawody skorelowane podobnie. Będzie to magazynier, mechanik samochodowy czy elektryk, a biorąc pod uwagę powiązanie transportu z handlem, również kasjer-sprzedawca.
Pilnie poszukiwani są także nauczyciele, lekarze i pielęgniarki, a więc osoby o specjalistycznych umiejętnościach. Nie do przeoczenia jest także branża IT, a więc programiści, graficy, czy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, a także pracownicy sektora bankowo-finansowego: księgowi, bankierzy, czy przedstawiciele handlowi.
Nie wolno zapominać również o udziale branży budowlanej w zielonogórskiej gospodarce. Pracę bez trudu znajdzie brukarz, betoniarz, zbrojarz czy dekarz, a także operator maszyn i urządzeń, szeregowy robotnik, czy inżynier budowlany.
Gdzie szukać pracy w Zielonej Górze?
Praca w Zielonej Górze, podobnie zresztą jak w innych częściach naszego kraju, zdecydowanie najtłumniej gości na wszelkiego typu portalach internetowych, agregujących tego typu oferty. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, zarówno dla przedsiębiorców, oczekujących sprawnego procesu rekrutacji i stałego kontaktu z kandydatami, jak i dla osób poszukujących zatrudnienia, które w ciągu jednego tylko dnia, mogą odpowiedzieć na dziesiątki ofert, spełniających ich wymagania. Nie czekaj więc dłużej – przejrzyj oferty pracy w Zielonej Górze na GoWork i przekonaj się, że etat już na Ciebie czeka!
Alternatywnym rozwiązaniem, może być osobiste udanie się do docelowego zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Jest to opcja o tyle ciekawa, że możesz ją wykorzystać nawet wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi aktualnie naboru na nowych pracowników. Nawet jeżeli nie otrzymasz od razu intratnej oferty, to będziesz mógł liczyć na to, że pracodawca doceni Twój wysiłek, priorytetowo traktując Twoją kandydaturę w trakcie najbliższej rekrutacji.
Warto także zastanowić się nad przejrzeniem najświeższych anonsów w lokalnym urzędzie pracy. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla osób o niskich kwalifikacjach, poszukujących wyłącznie pracy fizycznej, bądź niewymagającej szczególnych umiejętności. Specjaliści o wyższym wykształceniu – nauczyciele, lekarze, czy prawnicy – również mogą natknąć się tutaj na ogłoszenia przeznaczone właśnie dla nich.
Zielona Góra – praca tymczasowa dla studentów i emerytów
Zielona Góra oferuje swoim mieszkańcom także szereg rozmaitych ofert o pracę tymczasową, zawieraną zwykle na podstawie umów cywilnoprawnych. Z tego rodzaju rozwiązań, korzystają najczęściej studenci, chcąc zarobić na czesne, lub seniorzy, dorabiający do swojej emerytury. Nierzadko pracę tymczasową trzeba będzie potraktować jako przystanek na drodze do stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.
Zdecydowanie najczęstszym typem ofert w zielonogórskiej pracy tymczasowej, jest pracownik fast-food, kasjer sprzedawca, kurier miejski, czy roznosiciel ulotek – to właśnie te profesje preferują uczniowie i studenci. Emeryci z kolei, najczęściej sięgają po pracę w charakterze stróża nocnego czy ochroniarza. Spotkać można się także z ofertami, których treścią jest praca na linii produkcyjnej, jednak takie zajęcie wymaga dobrej sprawności fizycznej.